Pagina 1 van 1
P0720 [0x0720] Output shaft speed (OSS) sensor - circuit malfunction
Geplaatst: 23 jul 2026 15:25
door ploink
Hoi,
Onze Twingo 2002 Quickshift C068 D7F 703 schakelt soms plotseling naar een veel te lage versnelling. Het foutlampje gaat dan enkele minuten branden.
Uitlezen met ODB2 geeft het volgende:
Code: Selecteer alles
Car Scanner ELM OBD2
Version: 2.1.46/42001046/GP
DTC report
Connection profile: Renault OBD-II / EOBDDate: 07/07/2026 11:49:17
## OBD-IIOBD-II
DTCs: 1
# P0720 [0x0720]
Output shaft speed (OSS) sensor - circuit malfunction
Status: Confirmed
## ECU ID: 6EECU ID: 6E
DTCs: 1
P0720 [0x0720]
Output shaft speed (OSS) sensor - circuit malfunction
Status: Confirmed
Ik heb twee garages gevraagd of ze de OSS sensor kunnen vervangen, de een zei "kan ik niet" en de andere "dat is een kostbare reparatie".
Een sensor vervangen lijkt me geen ingewikkelde klus, maar misschien is er meer aan de hand? Ik heb
deze sensor gekocht maar kan nu niet vinden waar die ergens zit.
Onderstaande tekening is ook niet erg duidelijk. Ik heb gekeken rond de versnellingsbak voor zover ik er bij kon, maar niks gevonden.
Kan iemand mij verder helpen? Dank!

Re: P0720 [0x0720] Output shaft speed (OSS) sensor - circuit malfunction
Geplaatst: 23 jul 2026 18:37
door Mathijs
Volgens mij heb je niet de juiste sensor gekocht. De sensor op jouw foto is de voertuigsnelheidssensor (VSS/snelheidsmeter) en niet de output shaft speed sensor waar foutcode P0720 naar verwijst.
Voor zover ik weet heeft de Quickshift-transmissie geen los van buitenaf vervangbare output shaft speed sensor. Bij deze versnellingsbak zit die snelheidsdetectie intern in of aan de transmissie, waardoor vervangen een stuk ingrijpender is dan simpelweg een sensor uit de bak draaien.
Dat zou ook kunnen verklaren waarom de ene garage aangaf het niet te kunnen en de andere sprak over een kostbare reparatie.
Overigens hoeft P0720 niet direct te betekenen dat de sensor zelf defect is. Een slechte stekker, beschadigde bedrading of een probleem in de transmissieregeling kan dezelfde foutcode veroorzaken. Ik zou daarom eerst de bekabeling en connector(s) laten controleren voordat je aan vervanging van onderdelen denkt.
Misschien zijn er Quickshift-specialisten op het forum die kunnen bevestigen of deze sensor inderdaad intern zit.
Re: P0720 [0x0720] Output shaft speed (OSS) sensor - circuit malfunction
Geplaatst: 24 jul 2026 10:36
door ploink
Bedankt voor je antwoord. Ik dach dat voertuigsnelheidssensor en output shaft speed sensor een en hetzelfde ding was.
Mathijs schreef: 23 jul 2026 18:37
Ik zou daarom eerst de bekabeling en connector(s) laten controleren voordat je aan vervanging van onderdelen denkt.
Als ik wist welke kabel het is? Of als ik een vakman kan vinden die er even naar wil kijken.
Het kan inderdaad een slecht contact ergens zijn want het probleem treedt maar af en toe op. Ik had de foutcode gewist en laatste ritje kwam die niet terug. Sommige connectors zitten onder de olie en vuil, alsof iemand er wat naast geknoeid heeft tijdens olie wissel, dat trekt overal over het oppervlak.
Wat me nog opviel tijdens het rijden is dat de OBD2 snelheid lager is dan de dashboard snelheid maar dat zal wel normaal zijn.
Edit:
Volgens de
Complete list of Renault Fault codes is het: P0720
Vehicle Speed Sensor - Circuit Malfunction
Zijn OSS en Vehicle speed dan toch dezelfde sensor?
Re: P0720 [0x0720] Output shaft speed (OSS) sensor - circuit malfunction
Geplaatst: 26 jul 2026 09:48
door walibas
Ik verwacht niet dat het de VSS is, die is verantwoordelijk voor de snelheid op je dashboard. Dat die iets afwijkt is vrij normaal. Je dashboard mag namelijk nooit een lagere snelheid aangeven dan de werkelijkheid, dus die zal altijd minimaal iets afwijken naar boven.
Verder zou als die defect is, je km teller ook (regematig) niets meer aangeven.
Het plotseling terugschakelen zou ik toewijzen aan een defecte OSS sensor of uiteraard de bekabeling/connectors er naar toe. Dat kan zeker het plotseling terugschakelen veroorzaken.
Probeer anders eens met CarScanner de live waardes van je ISS (input speed sensor), je OSS (output speed sensor) te bekijken. Liefst in een grafiekje. Als daar buiten het op- of afschakelen vreemde bewegingen in zitten weet je het zeker.
Verder kan het nooit kwaad om de zichtbare connectoren eens goed schoon te maken en te controleren of ze goed contact maken.
Re: P0720 [0x0720] Output shaft speed (OSS) sensor - circuit malfunction
Geplaatst: 26 jul 2026 16:01
door ploink
Na enig speurwerk met de telefoon camera in alle hoeken en gaten te manoeuvreren heb ik hem eindelijk gevonden:

Goed verstopt maar inderdaad ongeveer zoals aangegeven op die tekening, verticaal achter op de versnellingsbak. Wat het ook niet makkelijk maakte is dat er een metalen kapje op zat, nr 7700413636, dat helemaal niet op de Twingo thuis hoort. Het was zelfs afgezaagd om passend te maken. Hier was dus al iemand aan het werk geweest. Dit kapje wordt bij sommige Renault/Dahcia modellen gebruikt om de sensor te beschermen waar die dicht bij de hete uitlaat gemonteerd is.
Met een arm in de nauwe ruimte achter motor en Quickshift hydrauliek kon ik hem er opvallend simpel uit trekken. Identiek aan de sensor die ik had besteld alleen waren de twee plastic clipjes wat naar binnen gebogen en gesleten. De nieuwe sensor die ik op de tast er in heb geduwd zat veel steviger op zijn plek. Niet mijn ding om op de parkeerplaats te zitten sleutelen aan de auto maar het is gelukt! Inmiddels twee ritjes gemaakt zonder problemen of foutcodes.
Wat is het verschil tussen een OSS en een VSS sensor? Beiden meten de rotatie van de uitgaande as en beiden hebben dezelfde foutcode als die stuk is. Waarom zouden er dan twee van zijn? De snelheidsmeter bewijst dat de sensor het doet, maar als hij ook maar heel even een seconde hapert dan raakt de Quickshift meteen in paniek. Aan de snelheidsmeter merk je dat niet direct. Het haperen kan mooi verklaard worden door het feit dat hij niet goed vast zat in de bak.