Pagina 1 van 1
[Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 24 apr 2026 21:39
door Fientje
Nog steeds de Mégane Break 1.6 16v automaat bj. 2002, inmiddels 713k op de teller
De BDP-sensor is in het verleden vaker stuk geweest ondanks dat de stekker al een "nieuw" blauw exemplaar is. Hij lijkt er binnenkort wéér aan te komen.
Na wat problemen bij de garage en erg lange wachttijden, overweeg ik om deze sensor in het vervolg zelf te vervangen als hij weer defect is. Ik heb echter weinig ervaring met sleutelen en er zijn een aantal dingen niet helemaal duidelijk.
De locatie van de sensor is mij bekend en deze zit met 2 bouten (gele cirkels) vast. Alleen, zitten er heel veel koelleidingen in de weg waardoor ik er niet bij kan. De garage heeft in het verleden gezegd dat het een "
rot-klus" was en er
"van alles los moest om erbij te komen". Ze hebben het echter nooit in mijn zicht vervangen.
Wat moet je bij dit model allemaal weghalen om deze sensor te vervangen?
Als ik er zelf nu naar kijk, lijkt het dat er minimaal 1 koelslang (rode cirkel) los moet om dichterbij de sensor (blauwe cirkel) te kunnen komen:

Hoeveel liter kvs verlies ik ongeveer als deze slang los wordt gehaald? Kan het verlies worden beperkt door de slang met een lijmklem te "pletten" of zal het hele blok leeglopen aan de zijde v/h thermosstaathuis(?)?
En waar kan ik een vervangende sensor bestellen? Is alleen de sensor van de Renault-dealer goed genoeg? Of is Valeo of VDO ook goed?
En ook: als ik op bijv. Winparts op kenteken zoek, zie ik sensoren met en zonder schroefdraad (dat geperste bruine afstandsbusje met schroefdraad erin).
Op de mijne zit schroefdraad:
Waarom wordt met en zonder schroefdraad door elkaar verkocht? iets in me zegt dat met schroefdraad voor automaat is en zonder schroefdraad voor handbak?

Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 26 apr 2026 19:11
door Peteralgra
hallo ..Fientje
als er boven de krukassensor geen kabelboom loopt is deze door te kantelen er best makkelijk af te halen
dan is erboven ruimte genoeg .
sleuteltje 10 of dopsleutel 10 en het gaat je lukken er hoeven geen slangen losgehaald worden wel een beetje aan de kant houden door ze met veter ergens aanvast te binden .door die met de vaste moeren eraan vast kan er ook niks invallen stekkertje gaat er best makkelijk op en af. gr. peter
Toegevoegd in 5 minuten 35 secondes:
las nog even terug ik heb zonder schroefdraad in mijn handgeschakelde megane en pas die bij een automaat megane vervangen en deze had ook de vaste busjes eraan .

Handgeschakeld duurde 5 minuten en de automaat 15 minuten .ik heb grote handen
Toegevoegd in 5 minuten 26 secondes:
hallo ..Fientje
als er boven de krukassensor geen kabelboom loopt is deze door te kantelen er best makkelijk af te halen
dan is erboven ruimte genoeg .
sleuteltje 10 of dopsleutel 10 en het gaat je lukken er hoeven geen slangen losgehaald worden wel een beetje aan de kant houden door ze met veter ergens aanvast te binden .door die met de vaste moeren eraan vast kan er ook niks invallen stekkertje gaat er best makkelijk op en af. gr. peter
p.s vdo is prima winparts is oke
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 26 apr 2026 19:25
door mechanic
De automaat is in deze het probleem van minder ruimte, gelukkig heeft deze megane een ruime motorruimte en komen je handen er nog redelijk simpel aan.
Renault maakt zelf geen sensoren! Eigenlijk maken autofabrikanten zelf geen onderdelen als dit, kopen allemaal ergens in.
Valeo is vaak eerste montage, prima dus evenals vdo.
Ook met goedkope merken prima ervaringen.
Neem er een waar de stekker ook bij zit, oude af knippen en nieuwe eraan solderen. Zitten vaak soldeerbuisjes bij.
Eigenlijk is de sensor nooit het probleem, maar de verbinding ervan.
Volgens mij zit bij de handbak de sensor vast met het boutje via de voorkant in de transmissie, en heeft de automaat het net andersom vandaar de schroefdraad buisjes.
Zou geen kogelslingeren loshalen Eigenlijk, vaak inmiddels wat fragiel. Het systeem loopt niet helemaal leeg want het is niet het laagste punt.
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 27 apr 2026 01:56
door Fientje
Er loopt geen kabelboom boven de sensor, maar wel voor een van de bouten.
De koelslang die het meest in de weg zit geeft heel weinig mee, met maximale rek kan hij net boven de temperatuursensor "gehangen" worden, en zit dan nog steeds in de weg. Hij is afgetakt vanwege de LPG-installatie, ik vermoed dat hij daarom minder speling heeft.
Als ik een sensor heb ga ik nog eens kijken en proberen wat slangen aan de kant te binden met veters. Toen ik deze foto's maakte was er niet genoeg ruimte voor een ratel of steeksleutel. Ik kan wel proberen of ik met een ratel met verlengstuk bij de bouten kan. Mijn handen zijn niet groot, maar zaten daarna wel onder de minuscule sneetjes/krasjes/blauwe plekjes. Is het de bedoeling dat je 'm min of meer "blind" moet vervangen?
Valeo eerste montage, dus zou "origineler" moeten zijn dan VDO? Maar VDO is veel duurder dan Valeo (€40 vs. €14) bij Winparts (
https://www.winparts.nl/sensoren-elektr ... 11900.html), als ik naar de prijs kijk zou ik bijna denken dat die van Valeo de mindere is.
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 27 apr 2026 07:45
door KDL
Valeo is niet de mindere, je kunt zelfs nog goedkopere vinden die het ook goed volhouden,
stekker is belangrijk, solderen ook, sensor eens per jaar schoonmaken is ook een goed idee, stekker niet voldouwen maar wat bescherming erin zoals siliconenvet (als je dat hebt) helpt ook
Dit is typisch een klusje dat je zelf kunt doen, het geld wat je bespaart tov garage kun je steken in gereedschap of extra opzij zetten ivm de hoge km stand
Er zijn filmpjes op youtube die deze procedure compleet voorkauwen dus ga lekker je gang
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 27 apr 2026 09:37
door mechanic
Inderdaad, meestal een 1/4" ratel, dopje 10 (meest kwijtgeraakte maat bij elke monteur), en een verlengstuk zijn hierin hef handigst.
Heb er van de week eentje vervangen bij een clio 2 met automaat, motorruimte stuk krapper dan deze toch. Beetje godveren en zonder iets te demonteren, maar inderdaad zoals je zegt de schrammen horen erbij.
Bij een handbak is het echt stuk makkelijker wel!
Let bij het afknippen en aan solderen van de nieuwe stekker goed op de polariteit. De kleuren komen niet overeen meestal dus even kijken naar de positie in de stekker. Wat vaseline in de stekkerverninding tegen vocht doet vaak wonderen.
Onderdelen markt is heel ingewikkeld, Valeo is een frans merk wat veel.gebruikt wordt als originele montage bij de Franse merken.
Daar doe je een prima koop mee!
Screenshot_20260427_093621_Google.jpg
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 27 apr 2026 09:49
door KDL
Zonder vooroordelen wil ik ook benoemen dat een gemiddelde vrouwenhand en -pols hierbij ook erg goed uit kan komen
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 27 apr 2026 20:25
door Fientje
Ik heb vandaag nog eens gekeken. Na bijna een uur kon ik met moeite bij de bouten komen met een 1/4" ratel en ze ook daadwerkelijk een paar slagen draaien. Bij de rechter bout beperkt de bovengelegen temperatuursensor de beweging behoorlijk. En er ligt een kabelboom voor, die omhoog gehouden moest worden om bij de bout te kunnen. Voor een verlengstuk (2cm) v/d ratel was te weinig ruimte, dan kwam het tegen slangen en een goot (waar de kabelboom v/d automaat zat) aan.
Voor nu had ik 'm weer vast gedraaid aangezien de vervangende sensor nog niet binnen is. De Valeo sensor heb ik net besteld, wordt vanaf 6 mei geleverd.
Is de stekker vervangen echt noodzakelijk als deze eerder al minstens 2x is vervangen door een nieuwe blauwe? Er zit totaal geen extra lengte in de 2 draden om ze in het zicht te krijgen, laat staan strippen en solderen (
moet dan ook een bout op gas halen, heb geen stroom op straat). De bedrading lijkt een beetje "in de knoop" te zitten nadat de motor vervangen is geweest.
De automaat is niet de enige oorzaak van ruimtegebrek, de LPG-installatie zit ook in de weg. Ik snap wel waarom de garage het destijds zo'n rot-klus vond bij deze auto.
Overigens zag ik bij Autodoc dat er wel een originele Renault sensor te koop is, en die is anders dan wat er nu in de auto zit. Waarschijnlijk is dus hetgeen wat er nu in zit ook niet origineel. Maar zit er al sinds 2021 in.
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 27 apr 2026 20:53
door KDL
Heb je een creme brulee brander thuis?
Anders 1 euro bij de action
Daarmee zijn de krimpkousen die je bij de sensor krijgt wel strak te krijgen (meestal zit er lijm en een bolletje soldeertin erin.
Je kunt ook eerst alleen de sensor vervangen en als het goed werkt de stekker bewaren
Je kunt trouwens de weerstand van je sensor meten (multimeter nodig, kost ook maar 5 euro bij de action) het moet uit mijn hoofd 200 tot 400 ohm zijn, daarboven werkt het niet goed meer
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 27 apr 2026 22:04
door mechanic
Een originele Renault sensor bestaat niet!!
Dat zijn sensoren van bijvoorbeeld valeo met een Renault wiebertje erop in een leuk doosje.
Doe ermee wat je wil, het is vaak leuk verdien model.
Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 14 mei 2026 20:07
door Fientje
De Valeo sensor was vorige week vrijdag binnen, vandaag vervangen nadat de auto vrijdag (koude start) & gisteren (warm, na een tank-stop) wéér pas na 10 pogingen of zo wilde aanslaan. Het heeft me zo'n 50min gekost. De auto heeft erna nog zo'n 40km gereden zonder problemen, dus er is niks kapot gegaan
Voor nu heb ik alleen de sensor vervangen, even aankijken of de startproblemen weg zijn ermee. De draden zitten vast nèt achter het verbindingsstukje, waarschijnlijk heeft de garage dat destijds gedaan om de kabelboom te bundelen na het vervangen v/d motor, dus bij afknippen is er geen lengte meer. De isolatie is wel gescheurd net na dat verbindingsstukje, maar het koper is nog goed.
Ik heb wel een crème brûlée brander, toevallig ook die van de Action. Maar weet niet of het verstandig is een vlam in de buurt te houden rond al dat vettige kunststof
Multimeter is voorhanden. In de auto ligt zo'n Action model, thuis een uitgebreidere.
Dit is de oude sensor. Hij meet nog 248 Ohm. Zou die viezigheid/roest het probleem geweest zijn? Ik heb 'm niet meer geprobeerd na schoonmaken terug te zetten, aangezien ik al een nieuwe heb.

Re: [Mégane 1.6 16v bj.2002] Hoe BDP-sensor vervangen, wat moet er los?
Geplaatst: 15 mei 2026 11:49
door mechanic
Meestal is de sensor het probleem niet, maar meet die nu goed dan zijn temperatuur schommelingen nog niet uitgesloten.
Meestal is het een vervuiling of slecht contact.
De bedrading zal toch hersteld moeten worden aldaar om.dat uit te sluiten. Kan er meteen een nieuwe stekker aan.